KOCAELİ

Cansu ALBAYRAK

Yuvacık Kur’an Kursu için yardım bekleniyor

Başiskele Yuvacık Fatih Mahallesi Hacı Ahmet Yesevi Caddesi’nde 2019 yılında Haziran ayında temeli atılarak yapımına başlanan Kocaeli Yuvacık Dini Eğitim Kampüsü inşaatı devam ediyor. Kocaeli Yuvacık Kur’an Kursu’nun inşaat alanında basın mensuplarıyla bir araya gelen Yuvacık Kur’an Kursu Onarma ve Öğrencilerini Himaye Derneği yönetimi Yuvacık Dini Eğitim Kampüsü inşaatı hakkında bilgi verdi

Dernek Başkanı Hikmet Karaaslan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısına Başiskele İlçe Müftüsü Aşur Akyol, Başiskele Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Kandemir ve dernek yönetimi katılım gösterdi.

Basın toplantısında konuşan Karaaslan, Dini Eğitim Kampüsü’nün tamamlanması için bağışlara ihtiyaçları olduğunu belirtti. Dernek Başkanı Karaaslan, “Burada gençler için her şey tasarlandı. Hem pandemi hem ekonomik zorluklara rağmen kaba inşaatı 2 senede bitirdik” dedi.

“KUR-AN KURSUMUZU HER YERDE ANLATIYORUZ”

Toplantıda ilk olarak konuşan Başiskele İlçe Müftüsü Aşur Akyol, “1,5 yıldır burada görev yapıyorum. Çocuklarımız burada kuran kurslarımızda dinini öğrenip milletini seviyorlar.Güzel nesiller yetiştiriyoruz. Hedefimiz bu. Kuran Kursumuz tamamlanınca buna hizmet edecek. Burası büyük bir boşluğu dolduracak. Fiziki olarak 50-60 yıldır hizmet veren binamız var ama yetersiz. Bu binamız hepimize hayırlı olacak. Biz Kuran Kursumuzu her yerde anlatıyoruz. Bir an önce buranın bitirilmesi için vatandaşlarımızın aracığını bekliyoruz” diye konuştu.

“SEZONA YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Aşur’un ardından konuşan Başiskele Belediyesi Başkan Yardımcısı Kadir Kandemir, “Yuvacık Kuran Kursu’nun mezunlarından biriyim. Aynı zamanda Yuvacık Kur-an Kursu Yönetim Kurulu Üyesiyim. Yuvacık Kur-an Kursu yılladır Kocaeli’de hizmet veren bir eğitim kurumu. Türkiye çapında birçok öğrenci mezun ettik. Kursumuz zaman geçtikçe yeni kampüs anlayışı doğdu. Binamız toplam 5 kat ile hizmet verecek bir yer. Hafızların hizmet alabileceği bir çok yerimiz olacak. İki kompleksimiz tünellerle birlikte birbirine bağlanacak. Yüzme Salonları ve spor salonları da olacak. İnşaatımızın gerek yerel halk, gerek Türkiye’den desteklerle devam ediyor. Kısa sürede bitirilmesi hesaplanıyor. Aynı ve nakdi yardımlarla burayı sezona yetiştirmek istiyoruz. Kısa zaman içerisinde binamızı bitirmek istiyoruz” ifade etti.

“GENÇLER İÇİN HER ŞEY TASARLANDI”

Son olarak konuşan Dernek Başkanı Hikmet Karaaslan, “Biz bu inşaata lüks olsun diye başlamadık. Mevcut binamız 50 yıldır Yuvacık Merkez’de devam ediyor. Gelen müfettişler buranın artık olmayacağını söylediler. 10 bin metrekare arazi oluşturduk. 4 bin metrekarelik parsel alanile binamızı oluşturduk. Çocuklarımız hafızlarımız orada sıkıntı içerisinde. Burada gençler için her şey tasarlandı. Hem pandemi hem ekonomik zorluklara rağmen kaba inşaatı 2 senede bitirdik

“BAĞIŞLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Artık hafız kabul yaşımızı 5-6 yaşa da indiriyoruz. 64 yatak kapasiteli kompleksimiz. Diğer kompleks ile birlikte 128 kişi olacak. Şartlar bizi zorluyor. Bağışlara ihtiyacımız var. Biz çok piyasaya çıkıp para toplamadık. Hayırsever vatandaşlar nakdi yardım olarak bize yardım ettiler. Belediye Başkanımız da bize destek veiriyor. Hayır severler bizi destekliyor. Başiskele ve dünyanın bir çok yerinden yardımlar hesaplarımıza düşüyor. Toplam maliyetimizin 15 milyonu bulması bekleniyor. Yılbaşında bitirmeyi hedefliyoruz. Ama vatandaşlarımız Eylül ayında başlamaması istiyor.Vatandaşlarımızın da yardımlarını bekliyoruz” söyledi.

Yuvacık Kur’an Kursu’na yardım etmek isteyenler Ziraat Bankası’nın Ziraat Bankası Başiskele Şubesi İBAN: TR91 0001 0023 5168 4848 4050 01 No’lu hesaba para yatırabiliyor

YORUMLAR

 • Toplam 1 yorum

Yazan: UluTürk

Karaosmanoğluna gidin başkanken neler yaptı siz geç kaldınız

0 Beğendim
0 Beğenmedim

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım