SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DÖNER SERMAYE SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Sağlık
04 Nisan 2019 Perşembe 17:26

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DÖNER SERMAYE SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Hastanelerde sağlık çalışanlarının katkıları ile elde edilen (Döner Sermayelerin) Ek Ödemelerin kurumların ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılarak çalışanlara sabit ek ödemeler dışında her hangi bir ödeme yapılmaması nedeniyle Türk Sağlık Sen Sağlık Bakanlığı önünde kitlesel eylem yaptı.

50 Bin Dilekçe Sağlık Bakanlığına ve Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Teslim Edildi.

Hastanelerde sağlık çalışanlarının katkıları ile elde edilen (Döner Sermayelerin) Ek Ödemelerin kurumların ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılarak çalışanlara sabit ek ödemeler dışında her hangi bir ödeme yapılmaması nedeniyle illerden gelen 81 Şube  Başkanının katılımı ile birlikte Sağlık Bakanlığı önünde Türk Sağlık Sen ve Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı öncülüğünde kitlesel basın açıklaması yapılarak Döner Sermayeler hakkında toplanan 50 bin dilekçe Sağlık Bakanlığına ve Yüksek Öğretim kurumu (YÖK) teslim edildi.

 

Kamuda, Sağlıkta Şiddete Bir An Önce Çözüm Bulunmalıdır

Döner Sermayeler ( Ek Ödemeler ) hakkında Sağlık Bakanlığı önünde yapılan kitlesel eyleme   Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker’de katıldı. Başkan Çeker; Eylem sonrasında yaptığı değerlendirmede ilk olarak kamu çalışanlarına yapılan şiddeti kınadı.  Kocaeli Gebze’de bir öğretmenin katledildiğini ve İzmir Bornova’da bir aile hekiminin usulsüz talebi reddettiği için 9-10 kişi tarafından darp edildiğini söyleyen Çeker;  “ Kamuda, sağlıkta şiddete bir an önce çözüm bulunmalıdır. Çalışanlar hayatlarından endişe etmeden hizmet üretebilmelidirler. Hükümetten bu konuda acil düzenleme yapmalıdır” dedi. 

 

Çalışanlar Sabit Ek Ödemelere Mahkum Edilmiştir

Değerlendirmelerini sürdüren Çeker; Bu gün bur da sağlık çalışanlarının haklı taleplerini dile getirmek için buradayız. Diyen Çeker; Çalışanların emekleri ile elde edilen döner sermayelerin çalışanlara adaletli bir şekilde dağıtılmayarak kurumların ihtiyaçları için kullanılmak suretiyle çalışanlar sabit ek ödemelere mahkum edilmiştir. Dedi. Çeker; Sağlık çalışanlarının haklı taleplerini ve Döner Sermayelerin personele dağıtımında yapılan adaletsizliği her platformda dile getirmemize ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine iletilmesine rağmen Bakanlık çalışanın haklı taleplerini dikkate almayarak yeni düzenleme yapmama noktasında ayak sürümektedir. Diyen Çeker; Temennimiz bakanlık sağlık çalışanlarının feryadına kayıtsız kalmaz. Sağlık çalışanlarının talepleri doğrultusunda yeni bir Döner Sermaye düzenlemesini çalışma hayatına uyarlayarak sağlık çalışanlarının mağduriyetine son verir. Dedi.

 

Tüm Tarafları Memnun Edecek Düzenlemeler Yapılır.

Başkan Çeker; Demokrasisi gelişmiş ülkelerde kurum yöneticileri çalışanlar hakkında yapılacak düzenlemelerde çalışanların temsilcilerinin görüşlerini de alarak tüm tarafları memnun edecek düzenlemeleri çalışma hayatına uyarlar. Umarız  Sağlık Bakanlığı ve YÖK sağlık çalışanları için yapılacağı yeni Döner Sermaye düzenleme yönetmeliğinde çalışanların sesine kulak verir. Diyen Çeker; Yeni Döner Sermaye düzenlemesinde katsayılar arttırılmalı ve yükseltilen katsayılarda tavan oranda uygulanmalı, sözleşmeli daime işçi pozisyonunda çalışan personelin maaş ve diğer özlük hakları, 4/B sözleşmeli personelin aylıklarının genel bütçeden ödenmesi ve Sabit Ek Ödemelerinin de genel bütçeden ödenmesi yönünde hükümler getirir. Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanlarının beklentileri doğrultusunda yeni bir düzenlemeyi kısa sürede hayata geçirmelidir.  Türk Sağlık Sen olarak konun takipçisi olacağız. Dedi.  

 

DİĞER HABERLER

GEBKİM’den sağlığa büyük destek

GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı ile Kocaeli Üniversite’nin sağlık alanındaki işbirliği yeni atılımlarla daha da güçleniyor. İmzalanan kapsamlı işbirliği protokolü uyarınca GEBKİM Vakfı, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde yer alan Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi ile yeni kurulacak olan İyi Eğitim Merkezi’ne katkı sağlayacak. GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların çalışanları, Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi’nin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi’ndeki diğer tıbbi tesislerden sağlık hizmeti alacak.

Sigarayı bırakma niyetindeyseniz Ramazanı fırsat bilin

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre her yıl dünyada 4 milyon, günde 11.000 kişinin ölümünden sigara sorumlu. Türkiye'de de her yıl 100.000 kişi sigaraya bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor. Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Toprak, Ramazan ayının sigara bağımlılığından kurtulmak için büyük bir fırsat olduğunu belirtti ve sigarayı bırakmak isteyenleri bu fırsatı değerlendirmeye davet etti.

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:24
05:36
13:18
17:16
20:38
22:31

TARİHTE BUGÜN

17 Temmuz 1975
Amerikan uzay aracı Apollo ve Rus uzay aracı Soyuz uzayda birleştiler.