Kanser Haftası Nedeniyle Hülya Aksoy Kadınlarla Bir Araya Geldi
Sağlık
05 Nisan 2019 Cuma 11:18

Kanser Haftası Nedeniyle Hülya Aksoy Kadınlarla Bir Araya Geldi

Kadınlarımızın sağlığını koruyarak yaşam kalitelerini arttırmak, kanser ve kanserden korunması farkındalığını artırmak amacıyla Aksoy’un Koordinatörlüğünde İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen “Kocaeli Valiliği Kadın Sağlığı Eğitim Projesi” ilimizde başarı ile sürdürülmektedir.

Bu proje kapsamında;  20 yaşından itibaren tüm kadınlara, meme kanserinin erken tanısında çok önemli olan kendi kendine meme muayenesini yapmasını öğretmek ve her ay uygulanması sağlamak, Aile Sağlığı Merkezleri ile KETEM’lerde ücretsiz uygulanan meme, rahim ağzı ve kalın bağırsak kanserleri tarama hizmetleri konusunda bilgilendirmek ve bu hizmetlerden faydalanmalarını sağlamak, kadın üreme sağlığı, menopoz, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemini anlatmak, fiziksel aktivite, obezite ve  diyabetten korunmak için neler yapılması gerektiği konusunda kadınlarımızı bilinçlendirmek, organ bağışının toplum için önemini anlatmak, kadınlarımızı şiddete uğradığında, uğrama tehlikesiyle karşı karşıya kaldığında ya da böyle bir duruma tanıklık ettiğinde başvurabileceği kurum ve kuruluşlar ile 6284 sayılı Kanun hakkında bilgilendirmek amaçlanmaktadır.

 

Aksoy tarafından 23 Ekim 2017 tarihi itibariyle ilimizde başlatılan ve bu güne kadar İl genelinde 15- 69 yaş arası 376 bin 641 kadınımıza ulaşılarak  proje ile ilgili verilen  eğitim, % 100  e ulaşana kadar devam edecektir.

 

Eğitim sonrası da takipler devam etmekte, anormal bulgu tespit edilen kadınlarımız tanı ve tedavi işlemleri için ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilip, takip ve tedavileri yapılmaktadır.

 

Bu doğrultuda 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında Kocaeli Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Aksoy’un yanı sıra  İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Şenol  Ergüney, Kocaeli Körfez Mardinliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği Başkan Vekili Gani Gülünce ve Kocaeli Körfez Mardinliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma  Derneği Kadın üyeleri katıldı.

 

“1-7 Nisan Kanser Haftası” farkındalık çalışmaları kapsamında  Mardinli kadınlarımızla bir araya gelen Aksoy, yapmış olduğu konuşmalarında; “23 Ekim 2017 tarihi itibariyle İlimizde kadın sağlığı projesi başlattık ve hızla çalışmalarımız devam ediyor. Bugün projemizi sizlerle paylaşma amacıyla buradayız. Bu anlamda burada dinlediklerinizi etrafınızda bilmeyen kadınlarımız varsa onlarla da paylaşırsanız projemize katkı sağlamış ve destek vermiş olursunuz. Bu yönüyle sizlerden böyle bir desteği de bekliyoruz. Derneğimize bizi sizlerle buluşturduğu için çok teşekkür ediyorum. Lütfen kendinizi ihmal etmeyin.”  diyen  Aksoy,  katılım sağlayan herkese teşekkür etti.

 

Konuşmaların ardından,  İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. İnci SOBİ tarafından kadınlarımıza, meme kanseri, kendi kendine meme muayenesi, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanserleri, kadın üreme sağlığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, normal doğum, anne sütü ve emzirmenin önemi, menopoz, sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite, obeziteden  korunma ve diyabet, organ bağışının önemi, 6284 Sayılı Kanun ve kadına yönelik şiddet, sigara, uyuşturucu ve teknoloji bağımlılığının zararları konularında eğitim verildi, kendi kendine meme muayenesini anlatan video gösterimi yapıldı ve bilgilendirici el broşürleri dağıtıldı.

      

Kadınlar tarafından yoğun ilgi gören program katılımcılardan gelen soruların cevaplandırılması ile sona erdi.

DİĞER HABERLER

GEBKİM’den sağlığa büyük destek

GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı ile Kocaeli Üniversite’nin sağlık alanındaki işbirliği yeni atılımlarla daha da güçleniyor. İmzalanan kapsamlı işbirliği protokolü uyarınca GEBKİM Vakfı, Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nde yer alan Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi ile yeni kurulacak olan İyi Eğitim Merkezi’ne katkı sağlayacak. GEBKİM Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların çalışanları, Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi’nin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi’ndeki diğer tıbbi tesislerden sağlık hizmeti alacak.

Sigarayı bırakma niyetindeyseniz Ramazanı fırsat bilin

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre her yıl dünyada 4 milyon, günde 11.000 kişinin ölümünden sigara sorumlu. Türkiye'de de her yıl 100.000 kişi sigaraya bağlı nedenlerle hayatını kaybediyor. Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı ve Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Dilek Toprak, Ramazan ayının sigara bağımlılığından kurtulmak için büyük bir fırsat olduğunu belirtti ve sigarayı bırakmak isteyenleri bu fırsatı değerlendirmeye davet etti.

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:31
05:40
13:18
17:15
20:34
22:25

TARİHTE BUGÜN

22 Temmuz 1992
Kolombiyalı uyuşturucu taciri Pablo Escobar, Medellin yakınlarındaki lüks hapishaneden kaçtı.