REKLAMI KAPAT
KOCAELİ 27°

Cansu ALBAYRAK

Biz de amcaoğlu, dayıoğlu kayırması yok

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısının sonunda Büyükşehir Belediyesinin denetim raporu okundu. Bu sırada Başkan Büyükakın raporla ilgili Hürriyet’e göndermelerde bulundu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Nisan ayı meclis toplantısı birinci birleşimi Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştiriliyor. Meclis toplantısının sonunda Büyükşehir Belediyesinin denetim raporu okundu. Raporun sonuç kısmındaki bilgileri ise AK Partili meclis üyesi Numan Tonka okudu.

YÜZDE 76,5

Daha sonra CHP’li meclis üyesi Nuri Paşa konu ile ilgili şunları söyledi:

“2020 yılı gider bütçesi 2 Milyar 775 Milyon olarak tahmin edilmiş fakat gider bütçesi 2 Milyar 124 Milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Yüzde 76,5 oranında gerçekleşme yaşanmıştır. 2019 yılına göre taahhuk artış göstermiştir.

2019 YILINA GÖRE AZALMIŞ

Sermaye giderleri 2019 yılına göre azaldığını gözlemledik. Bütçe aktarmalarında oldukça fazla gerçekleşmiştir. 2020 yılında 2 Milyar 775 Milyon bütçe ödeneği içerisinde 490 Milyon TL ekleme ve aktarma olduğu görülmektedir. Ödenek yetersizliği sebebiyle ekleme yapılan bütçelerden daha sonra aktarma yapıldığını görüyoruz.

FİRMALAR UYANIKLIK YAPIYOR

Açık ihalelerin çoğunda yaklaşık maliyet çalışmalarında çok az firmadan teklif alınıyor. Mesela açık hava görselleri reklamı için yaklaşık maliyetin tespitiyle ilgili üç firmadan teklif alınıyor. Aynı firma yaklaşık maliyet için 1 Milyon 800 bin lira fiyat veriyor. Aynı firma geliyor ihaleye giriyor. Bu sefer 1 Milyon 200 bin lira teklif veriyor. Yaklaşık maliyet teklifi alınan firmalar burada bir uyanıklık yapılıyor.

İSTANBUL’DAN CESET TORBASI ALMIŞIZ

Doğrudan teminlerde ve pazarlık usulündeki ihalelerde kendi bölge esnafımıza pozitif ayrımcılık yapabiliriz. Ama gördük ki alımlarda kendi firmalarımız fazla tercih edilmemiştir. Genelde alımların dışarıdan yapıldığı görülmüştür. Doğrudan teminlerde genelde aynı firmalarla çalışıldığını gördük. Bu şekilde yapılan çalışmaların sağlıklı olmadığını düşünüyorum. Mesela ceset torbası almışız. O da İstanbul’dan”

BİZE AYRICA TEŞEKKÜR EDİN

Bu sırada Başkan Tahir Büyükakın söze girerek, Bu sırada ilgili daire başkanı söz aldı ve Covid-19 sebebiyle sızdırmaz ceset torbaları alındığını ve bu torbanın farklı olmasından dolayı İstanbul’daki firmanın tercih edildiğini söyledi. Bunun üzerine Başkan Büyükakın, “Tamam, bak bu olur. Peki bizim denetim raporumuzda amcaoğlu, dayıoğlu kayırması falan var mı? Tespit ettiniz mi? Yok. Onun için de bize ayrıca bir teşekkür ederseniz sevinirim” dedi.

HÜRRİYET’E GÖNDERME

Başkan Büyükakın bu göndermeyi İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e yaptı Bilindiği üzere İzmit Belediyesi’nin denetim raporunda TBMM Başkan Vekili Haydar Akar, CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı olmak üzere çeşitli parti yöneticilerinin yakınlarına doğrudan teminle iş verildiği tespit edilmişti.

 

Haber- Cansu Albayrak

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım