REKLAMI KAPAT

Eriş Ülker Hürriyet’i yalanladı!

İzmit Belediyesi’nin Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in, manevi oğlu Eriş Ülger hakkında ortaya attığı iddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı.

Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in, manevi oğlu Eriş Ülger’in koleksiyonundan oluşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait eserler İzmit Belediyesi Atatürk Evi Müzesi’nde sergileniyordu. Ancak Ülger’in İzmit Belediyesi’nden 10 milyon talep etmesi iddiasının ardından yapılan protokol bugün sonlandırıldı.

İzmit Belediyesi Atatürk Evi'nde geçici sergilenen eşyalarla ilgili Eriş Ülger'in talebi ile İzmit Belediyesi’nin koleksiyonu satın alması görüşüldü. Ülger tarafından İzmit Belediyesi’nden 5 Milyon TL maddi ve 5 Milyon TL manevi olmak üzere 10 Milyon TL talep edildiği iddia edildi. İzmit Belediyesi yönetimi tarafından ortaya atılan iddiaların asılsız olduğunu belirten Sabiha Gökçen’in, manevi oğlu Eriş Ülger, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e yönelik yayınladığı açıklamasında ;” Yaptığınız açıklama hem doğru değil hem de bir ikbal uğruna beni “Maddiyatçı” bir kimse olarak göstermiş olmanız çok ama çok acı.”Dedi


İşte Eriş Ülger o açıklaması
 
Sayın
Fatma Kaplan Hürriyet!

Kamuoyuyla görsel ve yazılı olarak paylaşmış olduğunuz, gerçeği yansıtmayan ifadelerinizi şiddetle kınıyorum. Dün gece (19 Ocak 2022) Atatürk Evi’nin tarafımdan ve benim olanaklarımla (Paketleme malzemeleri hariç, bu nedenle şahsınıza teşekkür de edilmiştir) toplatıldıktan saniyeler sonra yaptığınız açıklama hem gerçekleri yansıtmıyor hem de,  güzel sonuçlandığını düşündüğüm ilişkimizin sandığım gibi olmadığını kanıtlar nitelikte olması beni üzdü.

Her şeye rağmen, nezaket gereği teşekkürlerimi bildirirken, geçmiş yıllarda da İstanbul, İzmir gibi büyük şehirlerde açılmış olan sergilere karşılık, İzmit gibi nüfusu kısmen daha az olan bu kentin güzel halkının Atatürk’e olan ilgisinin büyüklüğünün muhteşem olması nedeni ile iyi niyetli düşüncelerimi dile getirmiştim. İzmit Belediyesi adına dün gece yaptığınız çarpıtılmış bilgiler içeren basın açıklamanıza istinaden, sadece bu konu ile alakalı bir açıklama gereği duyuyorum.

Sayın Başkanım!
Karşılıklı görüştüğümüzde, müze konusunda doğru söyleyeceğiniz her açıklamanızda, yanınız da, arkanızda olduğunuzu ve hatta bunu beraber kamuoyunda paylaşabileceğimi de sizin yüzünüze karşı ifade ettim. Ama yaptığınız açıklama hem doğru değil hem de bir ikbal uğruna beni “Maddiyatçı” bir kimse olarak göstermiş olmanız çok ama çok acı.

Nezaketen söylenmiş “Büyük şehirlerin (şehir halkının) yapamadığını siz yaptınız” söylemimin dahi, siyasi amaçlı ve farklı bir imaj yaratacak şekilde kullanılmış olması üzücü olmaktan da öte. Gerçekte bu becerinin sahibi İzmit ve çevre halkının ilgisi, başarısı ve sahiplenmesi idi kastettiğim.

Şimdi iddialarınızı cevaplıyorum.

1- Atatürk Evi’nin devri veya İzmit’te sabitlenmesi (Satış kelimesini sadece siz kullanmışsınız) önerisi asla benim tarafımdan değil Belediyeniz tarafından şahsıma yapılmıştır. Bu konuda benim sizden yazılı veya sözlü hiç bir önerim olmamıştır.

2- Müzenin İzmit’e sabitlenmesi önerisini ve fikrini kabul edişimin başlıca nedeni Atatürk Evi’nin sonsuza kadar İzmit’te yaşayacağı teminatını bana sözlü olarak vermiş olmanızdır.

3- Israrla bahse konu ettiğiniz bedeli ile devir konusunun;
a- Van ili köylerinden birinde, ikinci Atatürk İlkokulu’nu yaptıracağımı, (mevcut yaptırdığım okulun dışında bir ilkokul)
b- Lösemili çocuklara yardım edeceğimi,
c- Ve şayet ödenecek bir bedel olursa ve bu bedelden de bir miktar artarsa şahsi varlığımdan da katarak yurdun bir mahrumiyet bölgesinde ufak bir sağlık ocağı yaptıracağımı size ve talip olan diğer şehir belediye yöneticilerine de bu açıklıkla ve berraklıkla sohbetlerimde bildirdim.
d- Harcanacak her kuruşun tutarının faturalarının ibraz edilmek şartı ile sadece Atatürk Evi’ni devredebilirim dedim. (Bu konuyu siz gündeme getirdiğiniz için)
e- Bu samimi anlatımımı, maddi çıkara hele hele Atatürk’ü bu konuya bir şekilde karıştırmanız, asla affedilir bir durum değildir.
f-Tekrar ediyorum, sizin ifadenizle “satış”, benim söylemimle “devir” konusu asla ve asla benim tarafımdan size dile getirilmemiş ve böyle bir istekte bulunulmamıştır. 

Bunun yanında açıklamanızda yer alan, eserlere ilişkin rapor alınmasına hiçbir zaman karşı gelmedim aksine dönemin Kültür Müdürü Ali İhsan Engür vasıtası ile bana hiçbir şekilde danışılmadan, bilgi verilmeden, onayımı dahi almadan, eserlerle ilgili VAKIF KURMA çalışmalarına başlamanızı ve hatta sonuca ulaşmakta olduğunuzu nice zaman sonra şahsıma söyleme nezaketini göstermenizi çok garipsedim, hayli içerledim ve doğal olarak karşı çıktım.

Sizinle veya belediyenizin her hangi bir birimi veya yetkilisi ile asla ve asla Atatürk konusunu pazarlık etmedim, edenlere de izin vermedim.

Şimdiye dek “KONU ATATÜRK İSE HER KİM VE NE OLURSA OLSUN GERİSİ TEFERRUATTIR”, söylemime nokta kadar gölge düşürmedim.

5 Ocak 2022 gecesi benim evime ziyarete birlikte geldiğiniz dönemin Kültür Müdürü Ceren Öker Cömert’in sizin emrinizle ileri sürdüğü iddiaları ve şık olmayan imaları da kamuoyu önünde tartışmak şuan istemiyor, gerekli olursa bilgi vermeyi tercih ediyorum.

Yeni müzenizin çalışmaları konusunda size başarılar dilerim.

Eriş Ülger
20.01.2022

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI