TURGAY GÜLER’E İŞTE BUDUR DEDİRTEN PROJE! VATANDAŞ BU İŞİ ÇOK SEVECEK
Siyaset
28 Şubat 2019 Perşembe 10:56

TURGAY GÜLER’E İŞTE BUDUR DEDİRTEN PROJE! VATANDAŞ BU İŞİ ÇOK SEVECEK

Ülke TV'de Turgay Güler'in konuğu olan, AK Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın, akıllı belediyecilik kapsamında 'Kocaeli Mobil' programını anlattı. Uygulama sayesinde, vatandaşla koordineli olarak kentin en ücra köşesindeki bir sorun dahi anında tespit edilip, hızlı bir şekilde sorunun giderilebilecek.

AK Parti’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Doç. Dr.Tahir Büyükakın, Ülke TV’de Turgay Güler’in sunduğu Sıradışı programına konuk oldu.

Toplu taşıma, raylı sistemler, eğitim faaliyetleri, engellilerle ilgili yeni imkanlar, kültür, tarih, turizm gibi alanlardaki projelerini anlatan Büyükakın, özellikle “akıllı belediyecilik” kavramına vurgu yaptı.

 

TURGAY GÜLER'E "İŞTE BUDUR" DEDİRTEN UYGULAMA

 

Büyükakın, “akıllı belediyecilik” kapsamında, “gönüllü belediyecilik” programıyla tüm vatandaşların da sistemin içerisine alınarak, şehrin en ücra yerindeki sorunların bile anında belediyeye bildirilebilmesinin önünün açılacağını söyledi.

Tahir Büyükakın bu programı şöyle açıkladı:

Şöyle bir şey yapacağız. Bir uygulama yapacağız, adına ‘Kocaeli Gönüllüsü’ ya da ‘Kocaeli Mobil’ ya da ‘Mahalle Gönüllüsü’ diyeceğiz. Adı her neyse.

 

"YERİNDEN OYNAYAN KALDIRIM TAŞINI BİLE VATANDAŞ ANINDA BANA BİLDİREBİLECEK"

 

Yolda giderken, mahallenizdeki bir yolda kaldırım taşının yerinden oynadığını, yağmur yağdığında üzerine basınca üzerinize su sıçradığını gördünüz. Mobil uygulamamız vasıtasıyla bunu çektin ve bana attın. Ben böylelikle, aslında her vatandaşımı gönüllü belediyeci haline getirmiş oluyorum. Her bir kaldırımı gezdirecek bir kadro kurmak yerine, mobil tamir ve bakım ekibi kuruyorum ve sorunları çok hızlı bir şekilde çözüyorum. Muhteşem bir fırsat.

 

AKILLI BELEDİYECİLİK, AKILLI TRAFİK

 

Dolayısıyla, akıllı belediyecilik çalışmaları şehre inanılmaz değer katan çalışmalardır.

Mesela, trafik ışıkları. Sensörleri koyduğunuz zaman oradaki araçları ve bekleyenleri sayıyor. Dolayısıyla gereksiz yere kırmızı ışıkta bekletmiyor. Kırmızı ve yeşil ışığı akıllı bir sistemle yönetebiliyorsunuz. Çok kuyruklanma varsa açıyor, yoksa normal seyrine döndürüyor.

Bu ne yapar? Şehirdeki trafik sıkışmasını azaltır, emisyonu azaltır, şehrin kirliliğini azaltır. Şehre bambaşka bir yaşam katar. Maliyetleri düşürür, belediyenin hizmet sunma hızını artırır.

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:31
05:40
13:18
17:15
20:34
22:25

TARİHTE BUGÜN

22 Temmuz 1992
Kolombiyalı uyuşturucu taciri Pablo Escobar, Medellin yakınlarındaki lüks hapishaneden kaçtı.