Tutuş’tan CHP'li Tanta’ya Meclis Üyeliği dersi!
Siyaset
14 Nisan 2019 Pazar 11:31

Tutuş’tan CHP'li Tanta’ya Meclis Üyeliği dersi!

AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Muharrem Tutuş sosyal medya hesabından CHP İzmit Belediye meclis üyesi Hakan Tanta’nın Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olarak yaptığı paylaşımı ile ilgili açıklamada bulundu.

CHP İzmit Belediye Meclis Üyesi Hakan Tanta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Büyükşehir Belediyesinin mazbatalarını almadan meclis toplantısı yapmasını eleştirmişti. Tanta’ya cevap AK Parti İzmit Belediye Meclis Üyesi Muharrem Tutuş’tan geldi.

İşte Tutuş’un o açıklaması:

“CHP'nin bu dönem İzmit'te beraber çalışacağımız bir meclis üyesi açıklama yaparak; Büyükşehir belediyemiz tarafından aranarak salı günü yapılacak olan ilk meclis toplantısı için yer, saat bilgilendirmesi ve davet yapıldığını fakat toplantı kararının ancak Kocaeli'deki tüm belediye başkanları ve meclis üyelerinin mazbatalarını aldıktan sonra alınabileceğini söylemiş.

"5393 sayılı belediye kanunun 19. ve belediye meclisi çalışma yönetmeliğinin 5. maddesininde belirtildiği üzere, belediye meclisi mahalli idareler seçim sonuçlarının yetkili seçim kurulu başkanlığı tarafından resmi olarak ilanını takip eden 5.gün belediye başkanının başkanlığında kendiliğinden toplanır. Toplantı yer ve saatinin önceden meclis üyelerine bildirilmesi gerekir."

12 İlçe seçim kurulu (İzmit dahil), ilçelerden büyükşehire gidecek meclis üyelerini resmi yazı ile Büyükşehir belediyemize bildirmiş olup; en son 11 Nisanda Körfez ilçe seçim kurulu listeyi büyükşehire göndermiştir. Dolayısıyla takip eden 5.gün ayın 16'sı Salı günü büyükşehir meclis toplantı kararı alınmıştır.

Büyükşehirlerde, bir ilçenin belediye başkanlık seçimleri iptal dahi edilmiş olsa (ilçe belediye başkanları meclislerin seçilmiş değil dogal üyeleridir) büyükşehir meclisleri toplanıp çalışmalarına başlamak zorundadır.

Son olarak ilçelerde, parti gözetmeksizin seçilmiş meclis üyelerinin mazbataları çağrı ya da tebliğe gerek olmaksızın seçim kurullarına müracatları ile teslim edilmektedir. (Kocaeli'de İzmit ve Körfez hariç tüm ilçelerde ilçe meclisleri toplanmış ve tüm partilerin meclis üyeleri mazbatalarını da almışlardır.) Ayrıca İzmit'te süregelen ve YSK'ya da yapılan itiraz meclis üyelikleri ile ilgili değil başkanlık seçimi ile ilgilidir. Pazartesi günü seçim kurullarına müracat eden hiçbir meclis üyesinin mazbata almasında bir beis yoktur.”

 

DİĞER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

KOCAELİ NAMAZ VAKİTLERİ

İMSAK
GÜNEŞ
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
03:34
05:42
13:18
17:15
20:32
22:22

TARİHTE BUGÜN

24 Temmuz 1923
Günümüz Türkiye'sinin sınırlarının çizildiği Lozan Antlaşması imzalandı.