KOCAELİ 17°

Cansu ALBAYRAK

Hizmetlerimizin konuşulmaması için kaos çıkardılar!

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar ilçe binasında basın açıklaması düzenledi

Gerçekleşen basın açıklamasına İzmit Belediye Başkan Yardımcısı ve meclis üyesi Ünal Özmural, CHP Meclis Üyesi Arsal Arısal katıldı.

“VATANDAŞIMIZ MEMNUN”

Basın açıklamasında Hakan Çakar, dün gerçekleşen meclisle ilgili “İzmit Belediyesi’nin 2020 yılında yaptığı hizmetlerin konuşulmaması için kaos çıkarttılar” dedi.

Başkan Çakar’ın açıklaması şu şekilde, “AK Parti grubu iyi niyeti suistimal etmeye devam ediyor. Dün meclisin kitlenmesine AK Parti neden oldu. İzmit Belediyesi’nin 2020 yılında yaptığı hizmetlerin konuşulmaması için kaos çıkartılar. Biz haftanın 5 günü mahallelerde geziyoruz. Halkımız hizmetlerimizden memnun. Biz vatandaşlarımızı dinliyoruz. Memnun olmayan AK Parti’nin musluğu kesilen kaymak tabakasıdır. 

“KAÇ AK PARTİLİ FİRMAYA İŞ VERDİK, AÇIKLASINLAR”

Yerel medyada 3-4 isim konuşuluyor. Koskoca İzmit Belediyesi’nde bir yılda 17 bin küsur fatura kesiliyor.  Tabi ki içinde CHP’liler de olacak. Mühim olan teklifin uygunluğudur. İhalelerde kim belediyeye düşük teklif verirse, kim işini yaparsa onun hakkıdır. İzmit Belediyesi’ni 2 yıldır CHP yönetiyor. Biz AK Partililere sormak istiyoruz açıklasınlar Belediyemiz kaç AK Partili firmaya iş vermiştir? Onu da açıklasınlar.

“MHP’NİN HAKKINI YEDİLER”

Belediyeler Birliği ve Danıştaya göre, komisyon üye seçimi meclisin tam sayısına göre hesaplanır. ihtisas komisyonlarına partiler üye verirler. AK Parti 2, CHP 2 üye vermeli dedik. Ama kabul etmediler. Biz geçen yıl MHP’nin de üye vereceğini düşünerek 5 üye sayısını kabul etmiştik. Ama onlar hak hukuk tanımadılar. MHP’nin hakkını yediler. İhtisas komisyonlarındaki görev dağılımını hukuka uygun olarak belirlemek istiyoruz. 2 CHP, 2 AK Parti 1 MHP olmalı. Bunu  kabul ederlerse, komisyon üye sayısı 5 olacak. Çünkü CHP kimsenin hakkını yemez. Yedirmez” dedi

Özmural toplantıda şu ifadeleri kullandı: “Komisyonlar bir tavsiye üzerine rapor üretir son kararı Meclis verir. Karar mercii meclisin kendisidir. AK Parti'nin mecliste çoğunluğu var orada istediğini reddetme şansı var. Meclisi kilitliyorum demek bir şark kurnazlığı. Biz o süreci komisyonlarda işletiyoruz. Tartıştığınız kritik iki komisyon var. İmar ve plan bütçe ağırlıklı konular burada. 2-2’de karar çıkmazmış. Herkes çıkıyor o kürsüde neden şerh koyduğunu açıklıyor.

Ben ikna oldum kabul etmiyorum diye bir şey yok kararı Meclis verir. İzmit Belediyesi şu anda örnektir. Kaç tane naklen yayın yapan Meclis var? Bu kadar şeffaf yönetiyoruz. Büyükşehir’de konuyu dile getiriyorum neden çünkü iyi niyetliyiz. Raporun genel bütünlüğünde büyük bir sıkıntı yok biz bu şeffaflıkla yürütmeye devam edeceğiz. Şantiyelerimize istedikleri gibi girip çıkabiliyorlar. Belediyeciliğin en temel kuralı şeffaflıktır. Buradan bir kaos çıkartmaya çalışmasınlar. Her şey matematiksel olarak hesaplanıyor. Bu kentin başka problemleri var onların konuşulması lazım. Bunların vatandaşta karşılıkları yok" dedi.

“MHP GÖREV ALMAK İSTEMEDİĞİ TAKDİRDE 4 OLMAK ZORUNDA”

Özmural’ın ardından konuşan Arısal da şu sözleri kaydetti:“İhtisas komisyonlarının seçimiyle ilgili halkı meşgul eden konu hakkında netlik kazandırmak istiyorum. Belediyenin rehberinde de olan Danıştay kararlarıyla netleşmiş olan bir durum mevzubahis. İki hesap yönteminden biri kullanılarak yapılması gerekiyor. Başkanlık tarafından ihtisas komisyonu hesaplanarak üye bildirmesi gerekiyor. AKP’den 2 CHP’den 2 üye düşüyor. 5 kişilik komisyon seçtiği takdirde MHPnin hakkı olmadığı için ya da bağımsız bir kişi olmuş olsaydı o kişilere komisyonda yer alma hakkı tanıyor mevzuat. Eğer 2 kişi dışında MHP görev almamak istediği takdirde 4 olmak durumunda. Bu da belediye rehberinde komisyon üyesi sayısında uyumsuzluk çıkması halinde 4 olduğu takdirde komisyon üye sayısının yeniden değerlendirilerek daha yüksek belirlenmesi gerekmektedir.

“MECLİSİN MEŞGUL EDİLMEMESİNİN NEDENİ İŞLEMİN DOĞRU YAPILMAMASI”

Yani bizim örneğimizdeki gibi beşken dört kişi belirlemek gerekiyor. Burda AKP grubu kendi hakkı olmayan komisyon üye sayısını almak istiyor. 5’ini biz alalım da diyebilir hak gaspı yapmaktadır. Meclisin meşgul edilmesinin nedeni matematiksel bir işlemin doğru yapılmamasından kaynaklıdır. MHP istemezse 4 üye de olabilir. İhtisas komisyonları karar mercii değildir 2-2 sonuç çıkabilir Meclis de raporları onaylar.”

 

Haber - Cansu Albayrak

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım