KOCAELİ 17°

Keyfi soruşturmalar iptal edilsin!

Eğitim Sen Kocaeli Şubesi, Boğaziçi Üniversitesi protestolarında gözaltına alınıp soruşturma açılan öğrenciler ile ilgili, “Keyfi soruşturmalar iptal edilsin!” dedi

17 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve öğretim üyelerinin kayyum rektöre karşı sürdürdüğü mücadeleye destek vermek ve özerk-demokratik üniversite talebini dile getirmek için 11 Şubat’ta ilimizde basın açıklaması yapmak isteyen Kocaeli Üniversitesi öğrencileri ve onlara destek veren kurum temsilcilerine izin vermeyen polis, toplam 17 kişiyi gözaltına aldı.

EMEP VE SOL PARTİ DESTEK VERDİ

Geçtiğimiz hafta Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından gözaltına alınan 17 kişiye 2911 sayılı kanun gerekçe gösterilerek dava açıldı. İlk duruşma ise 20 Eylül tarihinde görülecek. Eğitim Sen Kocaeli Şube keyfi soruşturmaların iptal edilmesi adına şube  binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya EMEP, Sol Parti, SYKP ile MMO ve KESK üye ve yöneticileri de destek verdi. Açıklamayı Eğitim Sen Kocaeli Şube Sekreteri Ömer Furkan Özdemir okudu.

SUSTURULMAK İSTENMEKTE

Eğitim Sen Kocaeli Şube Sekreteri Ömer Furkan Özdemir okuduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Aylardır üniversite iradesinin yok sayılmasına karşı direnen Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, siyasi iktidar tarafından hedef gösterilmeye çalışılmakta, defalarca gözaltılar ve tutuklamalarla susturulmak istenmektedirler. Rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi yerine, üniversiteye kayyum atanmasını tercih eden ve bu tercihinde ısrarcı olan siyasi iktidar, üniversite bileşenlerinin her türlü hak arama mücadelesini zor kullanarak bastırmaya çalışmakta; anayasal haklarımız ayaklar altına alınmaktadır.

DEMOKRASİYİ DİLİNDEN DÜŞÜRMEYENLER

Dün Ankara Üniversitesi Cebeci kampüsünde akademisyen cübbelerini polis postallarıyla ezenler, bugün Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına polis kelepçesi vurmakta, öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz yerlerde sürüklenerek gözaltına alınmaktadır. Her fırsatta “millet iradesi”ni ve “demokrasi”yi dillerinden düşürmeyenler, “millet iradesi”ne de üniversite iradesine de tahammül edememektedirler. Polis şiddetiyle gözaltılar yetmeyince açılan davalarla, tutuklamalarla, ev hapisleriyle demokratik bir üniversite ve demokratik bir üşke talebini bastırmaya çalışmaktadırlar.

KAYYUM YÖNETİMİNİ KABUL ETMİYORUZ

Hayır! Kabul etmiyoruz! Kayyum üniversite yönetimlerimi kabul etmiyoruz! Üniversite öğrencilerine yönelik polis şiddetini kabul etmiyoruz! Akademisyenlerin soruşturma ve ihraçlarla susturulmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz! Yandaş kadrolaşmalarla üniversitelerin üniversite olmaktan çıkarılmasını kabul etmiyoruz! Anayasal haklarımızdan olan barışçıl gösteri hakkımızın, basın açıklaması hakkımızın, ifade özgürlüğümüzün ihlal edilmesini; buna itiraz etmenin ise yargılama konusu yapılmasını kabul etmiyoruz! Durumdan vazife çıkaran üniversite yönetimlerinin hukuksuz soruşturmalarını kabul etmiyoruz!

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNİ UYARIYORUZ

Bu vesileyle bir kere daha Kocaeli Üniversitesi yönetimini uyarıyoruz: Hukuksuz ve keyfi soruşturmalar derhal iptal edilmelidir. Bilinmelidir ki Kocaeli Üniversitesi, yıllardır sürdürülen soruşturma uygulamalarına, hukuksuz ihraçlara, baskı politikalarına rağmen özerk-demokratik üniversite ve bilimsel eğitim talebinin engellenemediği bir geleneğe sahiptir. Öğrencisiyle, idari ve teknik personeliyle, öğretim elemanlarıyla, temizlik ve güvenlik görevlileriyle birlikte üniversite bileşenleri dün olduğu gibi bugün de direnmeye devam edecektir.

AŞAĞI BAKMIYORUZ

Bizler, herkesi, atanan kayyumu kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmaya, bu dayanışmayı büyüten Kocaeli Üniversitesi bileşenleri ve Türkiye’nin dört bir yanındaki diğer üniversite bileşenlerine ve  özerk-demokratik üniversite talebine sahip çıkmaya ve insan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelemize destek olmaya çağırıyoruz! Bir kere daha ve daha güçlü bir sesle haykırıyoruz: Özerk-demokratik üniversite talebi yargılanamaz! Keyfi soruşturmalar iptal edilsin! Aşağı bakmıyoruz!"

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım