REKLAMI KAPAT

Kocaeli Belediyelerinde ek zam için işçiler ile ortak mücadele

Körfez Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında imzalanan ek zam protokolü belediyeler arasındaki birliği bozmasıyla ilgili Hizmet İş Şube Başkanı İdris Ersoy açıklamada bulundu

Kocaeli’de 12 ilçe ve Büyükşehir Belediyesinde Hizmet İş, Belediye İş ve Genel İş sendikaları örgütlü. Bugün Belediye İş Sendikası ile örgütlü olduğu Körfez Belediyesinde yüzde 5 ek zam protokolüne imza attı.

Kocaeli’deki tüm belediyelerde ikinci yıl için enflasyon artı 1 puan şeklinde sözleşmeler imzalanmıştı. Yıllık enflasyonun yüzde 36 olarak açıklanmasının ardından Kocaeli’deki tüm belediye işçilerinin alacağı zam oranı da yüzde 37 şeklinde olacaktı. Yaşanan süreçte sendikalar belediyelerle görüşmüş, yüzde 37'lik enflasyon kaynaklı zam için sendikalar belediyelerin ortak şekilde karar edeceği bilgisi verilmişti. Ancak bugün Körfez Belediyesi Belediye İş Sendikası ile sözleşmeyi imzaladı. Körfez Belediyesinin diğer belediyeleri beklemeden imzayı atması, Hizmet İş Sendikasından tepki gördü
Konuyla ilgili Büyükşehir Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy açıklamalarda bulundu


İŞTE BAŞKAN İDRİS ERSOY’UN AÇIKLAMASI:
“Hizmet İş Sendikası Kocaeli şubesi olarak yükselen enflasyon, artan hayat pahalılığı karşısında, henüz enflasyon rakamları açıklanmadan bazı işverenlerimizle, üyelerimizin hayat pahalılığı altında ezilmesin diye ek zam verilsin diye görüşmeler yaptık. Ancak Kocaeli tüm belediyelerin ortak hareket edilmesi gerektiği ifade edilerek kendi aralarında istişare yapılacağı söylendi.


ORTAK KARARIN SONUCUNU BEKLEDİK
O günden bu güne ortak kararın sonucunu bekledik. Çünkü geçen dönem yapılan sözleşme görüşmelerimde yine Kocaeli de tüm belediyeler ortak hareket etmiş, hatta komisyon kurulmuştu. Ancak bu gün Körfez belediyesinde yapılan ve basına yansıyan yüzde 5 ek zam haberi ile dayanışma ve ortak hareket etme anlayışından koparak bireysel hareket etmiş oldular.
Anlaşılan Başkanın başka düşünce ve idealleri var ki diğer belediyelerin kararını beklemeyerek, haberde yansıtılan gibi işçi sendikasını çağırarak ek zam uygulaması yapmıştır. Kendisine ve tüm çalışanlara hayırlı olsun diyoruz.


MÜSADE ETMEZLER
Bu günden sonra örgütü olduğumuz belediyelerde işverenlerin ortak hareket etmesini beklemeyerek, sendikamızın Kocaeli’de belediyelerinde çalışan tüm üyeleri ile ortak hareket dayanışma ve mücadele ile enflasyon rakamının üzerine ek zam talebimizi en yüksek perdeden haykıracağız. Umut ediyoruz, bozulan bu birliktelik işverenlerimizce iyi analiz edilerek daha fazla işyerlerinde iş barışı huzurunun bozulmasına müsade etmezler.”

BENZER HABERLER

Araç sahipleri dikkat! Benzinin litresi 23 liraya dayanacak

Sektör temsilcilerinden alının son dakika bilgisine göre bu gece LPG’ye 50 kuruş, benzine 1,68 lira zam gelecek. Brent petroldeki hareketlilik ve dolar kurundaki yükseliş yeni zammı tetikledi. Gelen son zamlarla birlikte benzin fiyatları 23 lirayı geçecek. Peki benzine zam gelecek mi? Akaryakıta zam var mı? Benzin, LPG, motorin ve mazot fiyatları ne kadar? 1 litre benzin kaç TL? İşte gelen yeni zamla birlikte güncel akaryakıt fiyatları…

KÖŞE YAZARLARI