KOCAELİ 17°

Cansu ALBAYRAK

Muhtar Malkoç Kandıra yolundaki kavgayı anlattı

İzmit Kandıra yolu olarak bilinen D-605 Karayolu’nda 3 Nisan Cumartesi günü yol çalışması yapan yol işçileri ve Çubuklubala Muhtarı Hasan Malkoç’un aralarında bulunduğu bir grup arasında arbede yaşandığı iddia edildi

HABER - CANSU ALBAYRAK

 

MALKOÇ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

İddialara göre, Muhtar Malçok, trafik akışının kontrollü olarak verildiği yolun 6. kilometresinde Kandıra yönüne hareket ederken yol işaretçilerini dikkate almayarak dubaların arasından geçmeye çalıştı. Bu esnada yol işaretçisi olan bir işçi, Malçok’un kullandığı aracı durdurarak kendisini uyardı. Uyarı sonrası başlayan tartışma kısa sürede büyüyerek kavgaya dönüştü. Çıkan arbedede 3 işçi yaralandığını ifade ederek kendilerini darp eden şahıslar hakkında şikayette bulundu. Olayla ilgili açıklamalarda bulunan Malkoç, “Ben jandarma ile orada olayı bertaraf etmek için mücadele ettim. Hakkımda bazı yazılar ve suçlamalar olmuş. Böyle bir şeyi kabul edemem. Jandarma ekipleri bu olayı doğrulabilir. Sopalı ve bıçaklı bir kavga olmadı” dedi.

“ARGO ŞEKİLDE BAYRAK SALLADI”

Muhtar Hasan Malkoç, “Konu ile ilgili bir alakamız yok. O saatlerde Çubuklubala muhtarı olarak köyde seyir halindeydim. Çalışmanın olduğu yolda durdururdum. Karşı yoldaki araçların geçmesini bekliyordum. Yol işçisi olan arkadaşlar, bana bayrak salladılar. Ben yerimden kımıldamadım. Daha sonra işçi arkadaş bayrağı argo şekilde salladı. Sonra yanımıza gelerek. “Niye gelmiyorsun, işaret yapıyorum görmüyor musun” dedi.

“BÜYÜKŞEHİR OTOBÜSÜNDEN İKİ KİŞİ İNDİ”

Ben de Mercedes marka aracımı taş yola sokmayacağımı söyledim. 3 araç geçince asfalt yoldan geçeceğimi söyledim. Arkadaş “Ne kadar kıymetli aracınız var” dedi. Kardeşim vardı yanımda. “Hadi gidelim uyma bunlara” dedi. Tam yolumuza devam etmek üzereyken. Büyükşehir otobüsünden beni tanıyan iki kişi indi. Benim aracımın yanına geldiler. “Muhtarım hayırdır sorun mu var” dediler. Ben de “Yok” dedim. “Siz geçin muhtarım biz yolu açalım” dediler. Ben de yoluma devam ettim.

“U DÖNÜŞÜ YAPTIM”

Aradan 4-5 dakika geçti. Arkadaş, “Muhtarım yetişin, 7-8 kişi benim kafama kürek sapları ile vurdu” dedi. Ben de direkt köyümün girişinden U dönüşü yaparak olay yerine geri döndüm. O sırada orada yoğun bir kalabalık vardı. Bir baktım bir belediye personelinin gömleği yırtılmış. Diğer arkadaşın kafasından az biraz kan geliyor. Arkadaşlar, ben gittikten sonra “İşinize bakın, o köyün muhtarı” demişler. İşçiler, bu sözlerden sonra belediye işçisi olan arkadaşlara saldırıya geçmişler. Benim arkamdan küfür etmişler.

“KAVGA POZİSYONU YOKTU”

Arkadaş aracına giderken, bir tanesi arkasından tutmuş ve onu darp etmeye başlamış. Ben olay yerine gittiğim zaman kavga pozisyonu yoktu. O arkadaşlar ise Çubukluosmaniye köyünden. Jandarma ekipleri benim aracımı tanıyorlardı. “Muhtarım olay biz de. Siz sakinleştirmeye yardım edin” dediler. Şantiyedeki görevli yetkiliyi çağırdım. “Bugün işi durdurun. Şimdi burası kalabalıklaşır. Olaylar büyümeden yetkiliniz bize ulaşsın, bu konuyu görüşmek istiyorum” dedim.

“KEPÇEYİ SAĞA SOLA SALLADI”

Oradan bir arkadaş “Kralı gelsin biz hiçbir yere gitmiyoruz” dedi. Jandarma ise “Alın şunu” deyince ortalık yeniden karıştı. Bu kargaşada biz olayı büyütmeden soğuttuk. Yol işçileri oldu 25-30 kişi. Çevre köylerden arkadaşlar gelince de çok fazla kalabalık oldu. Köydeki arkadaşları darp edilmiş, onlar da karşılık vermek istedi ama bizi geçemediler. Orada yol işçisi olan bir kişi, iş makinasına binerek kalabalığa araçla yürümeye başladı. Kalabalığı dağıtmak için kepçeyi sağa sola salladı. Birkaç kişi sağa sola yattı.

“BANA DA TAŞ GELDİ”

Jandarma “İn aşağıya” deyince adam araziye kaçmaya başladı. Jandarma karşı taraftan 4-5 kişiyi araçlarına bindirdi. Jandarma ekipleri bana “Muhtarım siz olmasaydınız sıkıntı yaşardık. Gençleri sakinleştirdiniz” dedi. Yakın temaslı kavga olmadı. Karşı taraf bize küreklerle saldırdı. Karşılıklı taş ve yumruklaşma oldu. Bana da bu sırada taş geldi. Taşeron firmasının yetkilisi beni aradı. “İstenmeyen bir olayla karşılaştık. Ofisinize geleyim konuyu aramızda çözelim” dedi. Ben de “Bizlik sorun yok, köylülerimiz olayı devam ettirmez” dedim. Ama bu işçiler hastaneye gidip bizden şikayetçi olmuşlar. Ben jandarma ile orada olayı bertaraf etmek için mücadele ettim. Hakkımda bazı yazılar ve suçlamalar olmuş. Böyle bir şeyi kabul edemem. Jandarma ekipleri bu olayı doğrulabilir. Sopalı ve bıçaklı bir kavga olmadı” ifade etti.

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım