KOCAELİ

Cansu ALBAYRAK

AK Parti'li meclis üyesi partisinden istifa etti

Gebze Belediyesi'nin tecrübeli meclis üyelerinden olan AK Parti’li Meclis Üyesi Sadık Güvenç partiden istifa etti

YENİDEN ADAY GÖSTERİLEN TEK İSİMDİ

2014-2019 döneminde AK Parti’den Gebze belediye Meclis Üyesi seçilen Sadık Güvenç 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimde Zinnur Büyükgöz’ün listenden yeniden meclis üyesi adayı olarak gösterilen ve seçilen tek isimdi.

NOTER ARACILIĞIYLA

Lütfü Türkkan’ın Dilovası Köseler Köyü’nde bulunan çiftliğinin kaçak kısmının yıkılması sürecinde partisi ile arası açılan Sadık Güvenç’in dün öğlen saatlerinde istifa dilekçesini Noter kanalı ile AK Parti Gebze ilçe başkanlığına gönderdiği öğrenildi.

BAĞIMSIZ MECLİS ÜYESİ OLACAK

Partisinden istifa eden Sadık Güvenç’in görevine bağımsız meclis üyesi olarak devam edeceği öğrenildi. Gebze bölgesinde 20 yıldan uzun bir süre muhtarlık yapan Güvenç, İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın çiftliğinin kaçak bölümü yıkılırken Türkkan’a destek amaçlı çiftlikte olduğu fotoğraflar kamuoyuna yansımıştı. Güvenç, çiftlikte bulunan hayvanların tahliyesi için insani olarak orda olduğunu ifade etse de partisinde bulunan bir kesimi ikna edemedi. Olayın genel merkeze kadar taşınması sonrası durumu kabullenemeyen Güvenç’in bu nedenle istifa ettiği öğrenildi.

“SİYASİ İSTİFA DEĞİL, VİCDANİ"

İstifası sonrası yazılı bir basın açıklaması gerçekleştiren Sadık Güvenç, istifasının siyasi değil vicdani olduğunu ifade etti. Bölgede yaklaşık 30 yıldır siyasetin içinde olduğunu ve 20 yılak yakın bir süre muhtarlık yaptığını ifade eden Güvenç, “2014 yılında Gebze Belediyesi meclis üyesi olarak göreve seçildim. Belediyede Muhtarlar masası Koordinatörü olarak görev aldım. 2018 yılında partiden milletvekili aday adayı oldum, ancak listeye giremedim. 2019 yılında tekrar meclis üyesi olarak seçildim. O gün bugündür görevimi en layığı ile yaptığıma inanıyorum. Bu süre içerisinde ne Belediye Başkanıma ne ilçe Başkanımla bir sorun yaşamadım” diyerek açıklamasına giriş yaptı.

“LÜTFÜ TÜRKKAN ARADI YARDIM İSTEDİ”

Partisi ile kopuş sürecinin 21 Haziran tarihinde başladığını ifade eden Güvenç, “Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'a ait Dilovası Köseler Mahallesindeki çiftliğinin yıkma işlemlerinin gerçekleştiği gün saat 17:30 civarında Lütfü Bey arayarak çiftliğinde yıkım yapıldığını burada yaklaşık 400 büyük baş hayvanın olduğunu ve bu hayvanlarının bir kısmının gebe olduğunu bu hayvanların tahliyesi için başka yere nakil edeceğini, Salı sabahı yani bir gün sonra nakil edeceğinin bunun içinde bana eski tanışıklığımızdan dolayı yardımcı olmamı rica etti” dedi.

“İLÇE BAŞKANI SAKINCA GÖRMEDİ”

İnsanı olarak, milletvekilliği yapan bir insana yardımcı olmak için çiftliğe gittiğini ifade eden Güvenç,  “Çiftlikte yıkım Komisyon Başkanı Sinan Yaşar ile görüştüm Lütfü Beyin böyle bir talebi olduğunu söyledim. Kendisi de bana zaten bu akşam yıkım yapmayacaklarını söyledi. Bende kendisini bulunan bir basın mensubu arkadaşımız benim oraya yıkımı engellemek için geldiğimi yazdı. Bunun üzerine beni gece 11:30 civarında ilçe Başkanımız Recep Kaya aradı bu konuyla ilgili bilgi verdim ve oradan ayıldım ancak orada kendisine durumu anlattım. Kendisi de benim yaptığım davranışta bir sakınca olmadığını söyledi ve telefonu kapattı” ifadelerini kullandı.

“İL ÖRGÜTÜNÜN BENİ ŞİKAYET ETMESİNİ KENDİME YEDİREMEDİM”

İlçe başkanı ile görüşmesi sonrası 5 gün boyunca konu ile ilgili kimsenin kendisini aramadığını söyleyen Güvenç, “Cuma günü beni AK Parti Yerel Yönetim Başkan Yardımcısı Ahmet Zembilci'nin genel merkezden Sekreteri aradı. Salı günü bu konu ile ilgili beni genel merkeze çağırdı. Bende bunun suç olmadığını ve yaptığım davranışın insani ve doğru olduğunu bunun için hesap verecek durumum olmadığını benim bu kadar bir sebepten dolayı İl Örgütü’nün beni sorgulamadan dinlemeden beni genel merkeze şikayet etmelerini kendime yediremedim” şeklinde konuştu.

GENEL MERKEZ’E ÇAĞRILDI

Açıklamasının sonlarına doğru hesap çekilmek için Ankara’ya gitmediğini ifade eden Güvenç, “Pazartesi günü 28.06.2021 tarihinde partimden istifa ettim. Bu süreç içinde de Gebze'de beraber görev yaptığım hiç kimse ile de kırgınlığım ve dargınlığım yoktur bu tamamen benim kendi kararımdır. Başkada hiçbir sebebi yoktur” dedi

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

ANKET

 • Darıca Belediye başkanı Muzaffer Bıyık
 • Gebze Belediye başkanı Zinnur Büyükgöz
 • Çayırova Belediye başkanı Bünyamin Çiftçi
 • Dilovası Belediye başkanı Hamza Şayir
 • Körfez Belediye başkanı Şener Söğüt
 • Derince Belediye başkanı Zeki Aygün
 • İzmit Belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
 • Kandıra Belediye başkanı Adnan Turan
 • Başiskele Belediye başkanı Yasin Özlü
 • Kartepe Belediye başkanı Mustafa Kocaman
 • Gölcük Belediye başkanı Ali Yıldırım Sezer
 • Karamürsel Belediye başkanı İsmail Yıldırım